הביתה, הביתה
     
כתבות | Live | לוח הופעות | ספיישלים | מגזין | כותבים | ז'אנרים | לייבלים | קישורים | ארכיון רשימת דיוור | ארכיון חדשות | FAQ | פולארויד | פורומים | RSS
       
מתוך: Rock
ulver :: shadows of the sun
jester records, 2007    [אלבום]
השילוב הטבעי בין הכלים החיים והמלאכותיים מצליח להשרות אווירה שהיא אינטימית, אך לעיתים קרובות גובלת בקלסטרופובית. החלל המדומה סביב המאזין גדל לאולם עצום וריק וקטן ולכוך מתכתי זעיר ומלוכלך עם השימוש המושכל הנעשה בהדים, השירה מתקרבת ולוחשת, מתרחקת ומתעמעמת
מאת: Orion בתאריך 22/12/07

קישוריקו
שתף

עוד מאותו סיגנון
various
artists

tibetan
freedom
concert
doves
some cities
Mudcrutch
Mudcrutch
peter bjorn
and john

writer's
block
smashing
pumpkins

earphoria
spiritualized
amazing grace
חדשים על השרת
the cardigans
long gone
before
daylight
deathspell
omega

fas - ite,
maledicti, in
ignem
aeternum
the trees &
the bees

the trees &
the bees
נעם רותם
ברזל ואבנים
tammy
scheffer

wake up, fall
asleep
imani coppola
the black &
white album
 
ביקורת אקראית
הכה את השרת וקבל ביקורת אקראית ממבחר הביקורות בשרת.

לא כולנו מכירים את הכל, אבל לך תדע, אולי יצא לך שווה.

דירוג המבקר: 0    דירוג הגולשים: 9.5 (4 מדרגים)

תמונה אימפרסיוניסטית   מתוך פרוייקט הגיבור הלא מושר 2007
רוצים גם?
רבותיי, אודה ואתוודה, Ulver אינם גיבורים בלתי מושרים. לאורך השנים יצרו הזאבים מוזיקה שמשכה מאזינים רבים, בין אם היו אלה צלילי בלאק מטאל, נאו-פולק, טריפ-הופ או אמביינט. בהחלט גבירותיי, נאמנים למורשתם כאנשי זאב, Ulver דגלו בשינויי צורה שאפתניים שהתבטאו באלבומים שאמנם היו מרתקים לשמיעה, אך עקב התפתחותם המואצת, לא ניתנה תשומת הלב הראויה לליטושם.
השינוי הנדרש הגיע עם אלבומם הקודם, ''Blood Inside''. שאף על פי שמיזג מספר סגנונות ושילב אותם ליצור משהו שהדרך היחידה שלי לתאר אותו היא קקופוניית רוק אבסטרקטית, הצליח להיות מלוטש והדוק ללא רגע מנוחה, או פספוס, בודד.

אלבומם החדש, ''Shadows of the Sun'', נשאר נאמן לקוטביות המאפיינת את הלהקה. בעוד קודמו שתיאר באופן מרתק את עולמנו כפי שהוא היום היה רועש ועמוס, כאן קריסטופר ריג וחבורתו מביטים אחורה מנקודת זמן כלשהי בעתיד, ושרים קינה לאותו עולם שחרב. ככזה, הוא משלים את קודמו ושמיעתם הרציפה מטיבה עם שניהם. אם ''Blood Inside'' היה צבעוני ובוהק עד כדי טשטוש, ''Shadows of the ''Sun הוא אפור וחום, אך עשיר. Ulver לא כותבים מנגינות ופזמונים, אלא משתמשים באמצעים מוזיקליים בשביל לצייר תמונה.התמונה המצטיירת ב – ''Shadows of the Sun'' היא כנראה האפלה ביותר שהלהקה יצרה אי פעם, מכיוון שבניגוד למירב אלבומיהם הקודמים, כאן המאזין אינו מתקשה להתחבר רגשית למוזיקה. נהפוך הוא - רביעיית כלי מיתר, פסנתר, חצוצרה וקולו הלוחש והמרשים של ריג מזמינים אותנו לפסוע לתוך הציור, לשקוע בו. האלבום עושה שימוש נרחב בסינתיסייזרים בשביל כמה מהרגעים היותר מלחיצים בו, ולא מאפשר למאזין לחשוב לרגע שמדובר באלבום חיובי. השילוב הטבעי בין הכלים החיים והמלאכותיים מצליח להשרות אווירה שהיא אינטימית, אך לעיתים קרובות גובלת בקלסטרופובית. החלל המדומה סביב המאזין גדל לאולם עצום וריק וקטן ולכוך מתכתי זעיר ומלוכלך עם השימוש המושכל הנעשה בהדים, השירה מתקרבת ולוחשת, מתרחקת ומתעמעמת.

החתירה המתמדת קדימה נושאת פרי בשל ואסתטי. Ulver הפיקו לקחים רבים מניסוייהם הקודמים, אין כאן אף צליל שלא במקום, אף רגע המרגיש לא שייך. האלבום כולו זורם כמקשה אחת, ההוכחה הניצחת לכך היא גרסת הכיסוי ל''Solitude'' - של Black Sabbath שהיא אחד מהשירים המוצלחים יותר באלבום. הבאסליין המהפנט נשאר כבגרסת המקור, סביבו מתווספים גיטרה אקוסטית אפלולית, חצוצרת ג'אז וסינתסייזרים שממלאים באמביינט את המרווחים בין השורות. כבכל אלבומי הלהקה, גם כאן ריג מיישם את הכלים העומדים לרשותו באולפן ההקלטות והשירה מורכבת משני קולות עם מרווח קל בגובהם. ריג ידוע כאחד שמרבה להשתמש במספר שכבות של קולו על-מנת ליצור צליל ייחודי ויעיל יותר, והוא אכן עושה זאת לאורך האלבום כולו.

סיבה נוספת ומצערת לכך ש – ''Solitude'' בולט כל-כך היא הליריקה. מילות כל השירים הן פשטניות, בחלקם זה עובד טוב מאוד. ב – ''Funebre'' או ב – ''Vigil'' למשל, שמהווים בהתאם את שני השירים הבולטים ביותר באלבום, לדעתי. אך ברובם המילים לא עומדות בסטנדרטים הגבוהים שהמוזיקה והשירה של ריג מציבות. חרף הקיטשיות הגובלת בגיחוך של המילים, האלבום מצליח להיות טראגי, בוגר ואישי. אך לצערי, אותה תחושת פספוס מזערי המתמשכת לאורך פיתולי הקריירה של הלהקה מאז הם נטשו את עולם המטאל נוכחת גם כאן. התוצר עדיין אחיד ברמתו ומגובש יותר מרוב אלבומי הלהקה, אבל ליריקה מעט אמינה יותר הייתה מעלה אותו למעמד של יצירת מופת עבור. עם-זאת, כשהסגנון הלירי עובד, הוא אולי עושה זאת בקיטשיות, אבל הוא עובד מצוין.“For all who used to be
And now are
In the dark
Light a candle
And say their name
One last time
Let them go
We will follow
When time comes
To pray for life
To begin again
A flower
Will open
On the grave”

היכן שהאלבום באמת מבריק הוא כאמור בפן המוזיקלי שלו. ניכר כי Ulver יצרו מספר פסי-קול בעברם, כל שיר באלבום משתנה ומתפתח, משרה על המאזין רגשות המשתנים לאורכו. המלודיות הן פשוטות ברובן, אך האזנה קשובה מגלה כי הפקה חכמה ומשהו שאני יכול להגדיר אותו רק כמודעות מרשימה לצלילים, הופכת גם את מנגינת הפסנתר הנדושה ביותר למעניינת. קשה שלא להתרשם מהשילוב בין חצוצרה, כינור, צ'לו, פסנתר וגיטרה אקוסטית לבין ווקודר, ת'רמין (מעין סינתיסייזר מגנטי מתחילת המאה) וסינתיסייזרים מודרניים היוצרים רקע מלנכולי על גביו ריג שר קינה על אהבה, מוות ואובדן. לראשונה Ulver עוסקים ברגש האנושי ובנושאים אוניברסליים המעסיקים את כולנו. המחיר הוא כאמור ליריקה קיטשית, אבל הדבר מזכה את המאזין במוזיקה נגישה בהרבה מקודם, שקל מאוד להתחבר אליה ולאהוב אותה, כך שהאלבום מהווה לא רק תענוג עבור מאזינים וותיקים של הלהקה, אלא גם נקודת פתיחה מצוינת להיכרות עמה.אמנם Shadows of the Sun מציג תמונה המתארת נושאים הנוגעים לכולנו, אך הוא מצליח לעשות זאת באינטימיות כזו, שלא פעם חשתי כאילו הוא נכתב במיוחד עבורי. הלהקה מתקרבת כאן יותר ויותר לאותה שלמות מוזיקלית אחריה הם תרים מזה שני עשורים. אילו רק הייתה ניתנת תשומת-לב רבה יותר למילים, בהחלט יתכן שהאלבום היה במרחק נגיעה מיעדם. אבל הפספוסים הקטנים האלו הם שמאפשרים לנו לצפות לפרק הבא ביצירה המגוונת שלהם, גם אם אין לנו שמץ של מושג כיצד הוא ישמע.

גבירותיי ורבותיי, אודה ואתוודה אף שנית. Ulver אינם גיבורים בלתי מושרים. קהל מאזיניהם נשאר נאמן ברובו גם לאחר שהם חדלו ליצור מטאל. אף ארחיק ואומר שהם אפשרו לאותם מטאליסטים קשוחים ואפלים להיחשף לסגנונות מוזיקליים אחרים שאינם מנת חלקם היומית. עוד מימיהם הראשונים הם זכו להערכה רבה בקרב המבקרים. ובשנים האחרונות הקהל נחשף אליהם גם בפסי-קול למספר סרטים נורבגיים. ''Shadows of the Sun'', יותר מכל אלבום אחר לפניו, מזמין מאזינים חדשים להיכרות עם הלהקה. כך שברשותכם, אעמיד לרגע שהם גיבורים עלומי שם, ואמליץ לכם לשמוע את האלבום, שמהווה עבורי את אחד מרגעי השיא של Ulver בפרט, ושל שנת 2007 בכלל.
שתף
אלבומים קשורים:

אמנים קשורים:

סגנונות נוספים:
Experimental Rock | Ambient | 

מה קורה פה?  | עזרה  | מדיניות השרת  | כתוב לנו  | site developed by me&him
our friends: tve.co.il  |  fisheye.co.il
כל הזכויות שמורות hasharat.co.il ©